0

Žádné produkty v košíku.

PAPÍROVÝ HLAVY

Papírový hlavy

Vernisáží 16. září v Trafačka Aréně odstartuje výstavní projekt Papírový hlavy, jehož cílem je nový pohled na básnickou tvorbu českého undergroundu z doby před rokem 1989 očima mladých výtvarných umělců. Na vernisáži výstavy zahraje patron projektu skupina Plastic People of the Universe, uvidíte také divadelní performance a fireshow. Podrobnosti o projektu, vybraných básních a články k tématu si můžete přečíst na právě spuštěných webových stránkách.

Papírový hlavy představí názory a náhledy současné generace na životní pocity umělců tvořících v nelehké době a pokusí se nalézt témata, která obě skupiny, starší i mladší, spojují, i rozdělují. Prostředkem ke generačnímu propojení se staly dvě odlišné formy uměleckého vyjádření – básnická tvorba a výtvarné umění. Texty undergroundových básníků Egona Bondyho, Petra Lampla, Milana Kocha, Pavla Zajíčka, Věry Jirousové a dalších posloužily jako inspirace umělcům do 35 let, kteří je výtvarně zpracovali.

Těmto textům je společná existenciální tematika a důraz na zcela svobodné nahlížení životní reality, přičemž název výstavy přímo odkazuje ke kořenům tvorby skupiny Plastic People of the Universe, jež byla vždy úzce svázána s tím nejlepším, co přinášela naše soudobá poesie. Plastici totiž důsledně zhudebňovali básně domácích autorů a ať již se jednalo o autory přímo zakazované a pronásledované, či sice nezakázané, ale také nepovolené, vždy měli něco společného: pohled na okolní svět „reálného socialismu“, který jim často připadal jako jedno velké panoptikum, v němž různí paňácové hrají své podivné hry. Přitom lepší vyjádření tohoto pocitu než najdeme v názvu Wernischovy básně Papírový hlavy bychom asi těžko hledali“, vysvětluje publicista a autor koncepce Josef Rauvolf.

Výsledkem výstavy bude srovnání společných témat a pocitů autorů, žijících a tvořících ve zcela odlišných historických dobách a společenských i tvůrčích podmínkách. Na styčných bodech obou generací výstava ukáže, nakolik je odkaz undergroundu aktuální, a také, do jaké míry jsou či nejsou životní pocity undergroundových komunit nadčasové a nezávislé na společenské, politické a ekonomické situaci.

Osloveni byli umělci do 35 let. Tato věková hranice symbolizuje celkovou oddělenost generace lidí, kteří v minulém, totalitním režimu žádným způsobem profesně nepůsobili. Tvůrčí uchopení životní reality undergroundu jim zprostředkovala básnická díla generace, která v socialistické společnosti, respektive na jejím okraji, prožila velkou část svého produktivního života.

Na výstavě představí svá díla Michal Cimala, Michal Cáb, Veronika Daňhelová, Adéla Doušová, Karolína Heřmánková, Markéta Hlinovská, Anna Hulačová, Matěj Hájek, Jakub Janovský, Tomáš Kofroň, Markéta Korečková, David Landa, Silvie Milková, Jakub Musil, Marko Pajič, Magdaléna Peševa, Pavel Tichoň, Jan Wolfchen Vlček, Kateřina Zemene a Katka Zochová. Kurátorka výstavy Terezie Honsová doplňuje: „Technika uměleckých děl nebyla blíže specifikována, oslovila jsem umělce pracující s odlišnými médii. Výstava tak bude zajímavá variabilitou a osobitostí výsledných děl z okruhu malby, fotografie a konceptu, naleznete na ní také objekty a videoinstalace“.

Výstavu doprovodí reprezentativní katalog, který je současně originální publikací trvalé hodnoty – reedicí vybraných básní a jejich unikátním výtvarným zpracováním. Projekt je věnován památce básníka Milana Kocha a jeho ženy Mirky.

Podrobné informace o PAPÍROVÝCH HLAVÁCH, programu vernisáže, aktuality a fotogalerii naleznete na www.papirovyhlavy.cz.

Projekt připravilo občanské sdružení Inter-Art. Vstup na vernisáž a výstavy je zdarma.

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 16. září od 19 hodin v Trafačka Aréně (Kurta Konráda 1, Praha 9).


PAPÍROVÝ HLAVY

16. 9. – 3. 10. 2010 | Út – Ne 15.00 – 19.00

Trafo galerie, Kurta Konráda 1, Praha 9 (zast. tram Ocelářská)

16. 9. – 10. 10. 2010

Cafe galerie Decada, Vacínova 10, Praha 8

Vystavují: Michal Cimala, Michal Cáb, Veronika Daňhelová, Adéla Doušová, Karolína Heřmánková, Markéta Hlinovská, Anna Hulačová, Matěj Hájek, Jakub Janovský, Tomáš Kofroň, Markéta Korečková, David Landa, Silvie Milková, Jakub Musil, Marko Pajič, Magdaléna Peševa, Pavel Tichoň, Jan Wolfchen Vlček, Kateřina Zemene, Katka Zochová

Kurátorka: Terezie Honsová

PAPÍROVÝ HLAVY