0

Žádné produkty v košíku.

Meraner Gruppe – Havlicek Project

meraner gruppe – Projekt Havlíček

Umělecké uskupení “meraner gruppe” sestává z umělců jednoho regionu – Sabine Auer, Franziska Egger, Hannes Egger, Sara Schwienbacher a Peter Tribus. Skupina se zabývá jak rozdílnými sociálními a politickými aspekty své geografické oblasti, tak globálními tématy uměleckého vyjádření obecně, kde mají jednotlivá umělecká díla charakter části jednoho společného celku.
The “meraner gruppe” is an artists’ collective based in the region, consisting of Sabine Auer, Franziska Egger, Hannes Egger, Sara Schwienbacher and Peter Tribus. The group deals with various social and political aspects of their region as well as global issues in general by means of artistic expression, with their art projects being mostly participatory in character.

Roku 2012 umělecké uskupení oslovil vztah jižních Tyrol a České republiky. Malé město Brixen na jihu Tyrolska je Čechům vzhledem k pobytu Karla Havlíčka Borovského roku 1851 ve vyhnanství dobře známé.

Skupina “meraner gruppe” z regionu pochází: více jak před rokem v rámci výzkumu terénu odhalili Havlíčkovu osobnost a jeho nedobrovolný pobyt v Brixenu. Přestože v Čechách je povědomí o Havlíčkově vyhnanství poměrně rozšířené, spisovatel sám i jeho příběh je pro obyvatele jižních Tyrol všeobecně neznámý. Havlíček o Brixenu neřekl nic dobrého: “[…] Můžu upřímně a stručně konstatovat, že Brixen a jeho okolí je otřesná díra, zruinovaná nedostatkem náboženství a bandou hlupáků a pokrytců, tedy až na několik málo výjimek, s nimiž jsem se obeznámil až po 13 měsících mého pobytu. […] A Brixen spatřuji, podle obecného názoru samotných Tyrolanů, za nejhorší místo v tomto ohledu!” (Karel Havlíček Borovský: dopis datovaný 1. února 1853 Emilii Zöldnerové v Praze).

Na jaře roku 2012 se vydala meraner gruppe spolu s historikem Hansem Heissem na exkurzi a umělecký výzkum původních historických oblastí přímo do Brixenu. Mezi jinými navštívili Hotel Elephant, kde strávil Havlíček v Brixenu své první měsíce a kde se stravoval. Navštívili i další místa jeho pobytu. Výlet zahrnoval návštěvu farmy, kde žil Havlíček většinu svého času. Tuto budovu postihly dvě povodně (první ve 20. letech 20. století, druhá v 90. letech) a vytvořili z ní pamětní místo, které je Čechy hojně navštěvované. Cestu k ní vytyčují značky v českém jazyce. Na základě výpravy do Brixenu vzniklo video a diskuze s Hansem Heissem, které nyní vytváří hlavní téma výstavy. Její ústřední bod je instalace citující Havlíčkovo “památné místo” v Brixenu. Výstava dále obsahuje ready-mady, popisující návštěvu a průzkum skupiny meraner gruppe.

Jádrem uměleckého vyjádření je pět let pobytu Karla Havlíčka Borovského v Brixenu z pohledu jižních Tyrolanů, což ze strany pražského publika vyvolá bezpochyby nový a bezprostřední pohled na Brixen.

Výstavu kurátoruje jihotyrolský filozof a překladatel Haimo Perkmann, vernisáž bude otevřena za zvuků pražské hudební formace “DekadentFabrik”.

DekadentFabrik je česká alternativní skupina, ve které vystupuje DJ Satan a.k.a. Otto M. Urban (samply), David Cajthaml (kytara), Ivan Bierhanzl (basa) and Mikoláš Chadima (saxofon). Každý z nich má vlastní velkolepou kariéru; dohromady vytvořili spojnici mezi klasickým zvukem českého undergroundu 20. století a elektroniky století jednadvacátého. Výsledek jejich snažení můžete posoudit poslechem jejich debutového alba Fetish Now!, které právě vyšlo. Otto M. Urban (DJ Satan) se řadí mezi přední české  historiky umění. Specializuje se na fenomén dekadentního umění v Čechách i zahraničí, rozsáhle na toto téma publikoval, stejně tak jako kurátoroval mnoho výstav. Jeho nedávným velkým výstavním projektem byla kontroverzní výstava mezinárodního umění  Decadence Now! v pražském Rudolfinu.


MERANER GRUPPE – PROJEKT HAVLÍČEK

17. 10. 2012 – 28. 10. 2012

Trafačka Aréna, Kurta Konráda 1, Praha 9 – Libeň

www.meranergruppe.it
www.dekadentfabrik.info

Meraner Gruppe – Havlicek ProjectMeraner Gruppe – Havlicek Project

PozvánkaTisková zprávaPress release