0

Žádné produkty v košíku.

Fresh_Eye

Fresh_Eye

Lucie Lomová odstartuje nový cyklus o vizuálních studiích ve Studiu Trafačka.

Kolik podob vlastně obraz má? A jak k nám obraz promlouvá? Je vůbec možné obraz zachytit pojmy? Existuje dostatečná definice obrazu? A proč se mluví o moci obrazů? Na tyto otázky se bude snažit odpovědět nový cyklus přednášek a doprovodného výtvarného programu v prostoru Galerie Přefuk – Studio Trafačka pojmenovaný Fresh Eye. První večer v Trafačce tak otevře mimo jiné známá komiksová kreslířka Lucie Lomová a stěžejní představitel českých vizuálních studií docent Jaroslav Vančát. Doprovodným programem bude expozice děl umělce Davida Böhma a dalších hostů z dílny DRAWetc., která je podepsána třeba pod animacemi pro reklamní kampaň O2 nebo Urban Legend.

Malý teoretik, Lucie Lomová a obraz versus text

Cyklus Fresh Eye zve do nového výstavního a přednáškového prostoru Studia Trafačka, kde se seznámíte se zajímavými osobnostmi oboru vizuální kultury u nás. Každý měsíc Fresh Eye nabízí jedno aktuální téma k diskuzi doplněné o tematicky zaměřený doprovodný program. Tím prvním bude večer na téma Obraz vs text, během kterého se v roli mluvčích představí teoretici Václav Hájek známý svým blogem Malý teoretik s přednáškou Mluvící obrazy, mlčící slova, v níž se jedná o bližší seznámení s posledními pracemi německého filosofa a kunsthistorika Horsta Bredekampa; Eva Janáčová s přednáškou Obraz v obraze, text v textu aneb zkušenosti kurátora s textem a obrazem představující praktický pohled kurátora na výstavní problematiku práce s textovou a obrazovou složkou a jejich vzájemného vztahu; docent Jaroslav Vančát s příspěvkem Obraz a slovo neboli pokus o strukturaci metaforického myšlení, ale i umělci samotní a představitelé projektu spojených s vizuální kulturou.

Komiksová kreslířka Lucie Lomová, autorka úspěšných komiksových románů Anna chce skočit a Divoši, promluví o Komiksu – vyprávění obrazem a představí mimo jiné ukázku z čerstvě vydaného komiksu Divoši. Teoretickou tečkou večera bude uvedení projektu akcentující vizuální kulturu Desingnereader.org v podání jeho představitelky Kateřiny Přidalové.

Cyklus přednášek Fresh Eye bude pravidelně doprovázen tematickým doprovodným programem v prostoru Galerie Přefuk – Studio Trafačka. Tím prvním bude expozice děl Davida Böhma a dalších hostů z dílny DRAWetc., která je podepsána třeba pod animacemi pro reklamní kampaň O2, Urban Legend a je držitelem hned několika prestižních reklamních ocenění Louskáček.

Fresh Eye je novým komunikačním kanálem a otevřenou platformou pro témata spojená s oborem vizuálních studií a vizuální kulturou jako takovou. Otevírá otázky a problémy spojené s postavením a funkcí obrazu v současné společnosti přikládající vizuální komunikaci a percepci zásadní význam. Podobný projekt v českém prostředí nebyl dosud realizován. Fresh Eye tak za podpory Studentské dotace pro vědu Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy rozvíjí komunikační diskurs a networkingovou praxi mezi výtvarnými umělci, akademickými teoretiky a studenty vizuálních studiích. Dalšími tématy projektu budou obraz vs filmový obraz nebo obraz vs obraz vědy.

Více informací najdete na Facebooku projektu Fresh Eye.

napsali o výstavě:
Dvakrát Fresh Eye (rozhlas.cz)