
Fresh Eye: Obraz versus vizuální smog
Ohrožuje nás vizuální znečištění?
Tématem dubnového Fresh Eye bude “vizuální smog”. Je vůbec vizuální znečištění problémem? A pokud ano, jak proti němu bojovat? Vystoupí Kamil Petr, grafický designér a autor projektu VISUAL SMOG, a Jiří Nohejl, kulturolog a památkář. Večer Fresh Eye je přichystán na úterý 15. 4. 2014 od 18:00 v Trafo Studiu.
http://www.facebook.com/events/451836658282673/
Obraz versus vizuální smog
Vizuální znečištění prý ohrožuje podobu míst, ve kterých žijeme, ale také podobu míst budoucích, které plánujeme. Vizuální smog napadá nejen ulice, ale také náš způsob vnímání urbánního prostoru. Jak proti němu lze bojovat? Neziskovými projekty, oficiálními vyhláškami, anebo se jedná o předem prohraný boj? A není náhodou “vizuální smog” jedna velká nafouknutá mediální bublina, kterou vdechujeme?
Fresh Eye na téma “vizuální smog” přivítá Kamila Petra a Jiřího Nohejla. Kamil Petr je autorem VISUAL SMOG project, který vznikl jako reakce na vizuální znečištění našeho životního prostoru a nedostatek diskuze k tomuto tématu. Jiří Nohejl je vystudovaný kulturolog. Ve svém příspěvku přiblíží téma vizuálního smogu z hlediska praktického fungování památkové péče. Ve společné diskusi se budou oba hosté věnovat reklamám, vývěsním štítům, fasádám či umění ve veřejném prostoru a také uměleckým a správním způsobům, jak proti vizuálnímu znečištění bojovat.
Cyklus Fresh Eye
Význam obrazů a vizuality v současném světě stále roste, ovšem zůstává nedoceněn. Třetí ročník cyklu přednášek a diskusí Fresh Eye seznamuje diváky se zásadními tématy z oblasti současné vizuální kultury. Autorka komiksů Lucie Lomová se věnovala vztahu obrazu a textu, na téma “válečná pornografie” promluvila nositelka ocenění Czech Press Photo Alžběta Jungrová, klipovitost v reklamě i filmu probíral režisér Tomáš Mašín a mezi hosty se vystřídali mnozí další. Na březnovém Fresh Eye vystoupil se svou performancí slovenský tanečník Jaro Viňarský, držitel The Bessie Award.
Fresh Eye vyhlašuje Call for Papers na seminární či závěrečné práce věnované fenoménům vizuální kultury. Více zde: