0

Žádné produkty v košíku.

The Art of Remark 1. Berlin: WENN KAPUTT, WIR SPASS / Berlínský urban art v Praze

Výstava The Art of Remark 1. Berlin: WENN KAPUTT, WIR SPASS je první ze tří částí projektu The Art of Remark, který představí v Praze (Trafo Gallery) a v Berlíně (galerie Českého Centra Berlín) tvorbu umělců pracujících v městském prostoru. Prostřednictvím nenásilných intervencí nebo naopak výrazných gest, která přesahují galerijní prostor a umělecký svět sám o sobě, zasahují umělci do městské infrastruktury a realizují zdánlivě absurdní situace.

V Trafo galerii bude vystaven výběr téměř dvou set fotografií z nesmírně obsáhlého archivu berlínského autora Jürgena Große (*1962, Berlin), který sám sebe nazývá prostě „fotograf města“. Přes dvacet let dokumentuje neobvyklé městské výjevy a situace, kolem kterých ostatní procházejí bez povšimnutí. Je mistrem vidění. Zachycuje urbánní krajinu a její proměny, ať už jde o klasické graffiti, jejich vznik, život i zánik, nebo, a to především, o momenty, které vznikají ve městě samovolně, náhodně, bez autora. Často jsou absurdní, paradoxní a nesmyslné. Odtud také název výstavy WENN KAPUTT, WIR SPASS. To, co jiným připadá zničené, rozbité, nehezké, Jürgena Große baví a tuto situaci beze smyslu dokáže přetavit ve svébytný výtvarný objekt – fotografii, která přestává být dokumentem, ale stává se samostatným uměleckým dílem.

Jako hosty si Jürgen Große přizval dva mladé berlínské umělce, Matthiase Wermkeho (*1978, Berlin) a Mischu Leinkaufa (*1977, Berlin). Dohromady je svedl podobný zájem a cit pro absurditu. Přesně promyšlené a do posledního detailu připravené akce, které vznikají pod hlavičkou „stop making sense“, oslovují diváka lehkostí zdánlivé improvizace. Reagují na výzvy urbánního prostředí a vstupují do jeho infrastruktury překvapivými až šokujícími prvky – ať už je to houpačka zavěšená na téměř nedostupných a nejméně pravděpodobných místech nebo člověk visící na zábradlí mostu, fasádě mrakodrapu, lampě veřejného osvětlení. Spadne, pustí se, vyleze zpátky? Duo Werke & Leinkauf představí několik video prací z posledních let a nové video a foto práce vzniklé během čtrnáctidenní pražské rezidence.

The Art of Remark 1. Berlin: WENN KAPUTT, WIR SPASS bude v Trafo galerii k vidění od 11. do 20. dubna 2014. The Art of Remark 2. se uskuteční v Berlíně, v galerii tzb Českého centra Berlín. První část představí od 26. června do 24. července 2014 nový výběr fotografií Jürgena Große, od 21. srpna do 25. září 2014 pak práce pražských umělců Epose 257, Spina a Minda pod kurátorským vedením Kláry Voskovcové. Ti v současné době připravují projekt přímo pro prostor galerie tzb v Berlíně. Kromě galerijní expozice budou činní i v exteriéru, v ulicích Berlína, a jejich akce budou, podobně jako tomu bude je dubnu v Trafo galerii, zdokumentovány a vystaveny.
Epos 257 patří v současnosti mezi nejoriginálnější české umělce, jeho tvorba osciluje mezi street a land artem, zajímají ho stejně tak „hry s městem“, jako ekologická a politická témata.

Spino experimentuje s prostorem, vytváří nápadité exteriérové instalace za užití netradičních materiálů. Dostává se zde do kontaktu se staršími lettristickými tendencemi moderní malby a nabízí zajímavá srovnání. Je sochařský, grafický a konceptuální zároveň.

Mind je autorem nenápadných a proto poměrně dlouho přeživších vizuálních intervencí, ať už vzpomeneme jeho poděbradské ECHO, které se vznášelo na hladině Labe nebo přechod u Filosofické fakulty, který se nenápadně proměnil ve slovo MIND.

Projekt The Art of Remark Českého centra Berlín a občanského sdružení BonArt volně navazuje na pásmo PRAGUE ART MEETS THE CITY STREETS, které BonArt pořádalo ve spolupráci s festivalem SOHO in Otakring ve Vídni (dva ročníky), v Českém centru Paříž (Les Pragois) a v Galerii Štěpánská 35 (Štěpánská Street Art).

Jürgen Große (fotografie) a hosté: Matthias Wermke & Mischa Leinkauf (videoinstalace)

Kurátor: Alena Drahokoupilová

Vernisáž + Artist Talk: 10.04.2014, 19 hod.

11.04. — 20.04.2014

https://www.facebook.com/events/1432994080277577/?ref_newsfeed_story_type=regular

Pořadatelé:
BonArt, o.s.
České centrum Berlín
Trafačka, o. s.

Za podpory:
Ministerstvo kultury ČR
Česko-německý fond budoucnosti
Goethe Institut v Praze

www.bonartos.cz
http://berlin.czechcentres.cz/cs/