0

Žádné produkty v košíku.

Osada

Výstava OSADA v pražské Trafo Galerii se obrací k tématu panelových sídlišť, bohatě se rozrustajících po široké ploše bývalého Československa především od 70. let 20. století. Jaký je pohled vizuálních umelců na tento stále častěji připomínaný architektonický fenomén o téměř půl století později?

Výstava představuje díla současných autorů, tematizující osobní zážitky i sdílené vztahy v panelových domech na československých sídlištích. Fotografie, kresby, objekty a videa nabízejí dostatecný prostor pro diskusi a zamyšlení se nad tímto tématem z jiné perspektivy. Sídliště rostoucí na zelených loukách od 70. let 20. století zásadně proměnila kulturu bydlení. Na okrajích měst vznikly nové zástavby pro tisíce obyvatel, které měly odpovídat potřebám univerzálního socialistického člověka. Tehdejší představa o ideálním domově s teplou vodou, toaletou či občanskou
vybaveností v místě bydliště s obchodem, školou, sportovišti nebo parkem však nebyla naplněna. Obraz panelového domu, považovaného za jeden ze symbolů normalizace, se po revoluci začal měnit.
Výstava OSADA volně navazuje na kurátorský projekt Akce Zet, uskutečněný v roce 2010 v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem. Po čtyrech letech kurátoři oslovili umělce k představení jejich nových děl a nových pohledů na tento architektonický, neustále se proměnující fenomén.

Termín konání: 5.–23. 9. 2014 / Zahájení výstavy: 4. 9. 2014 v 19.00 v Trafo Galerii /
Vernisáž doplní intervence Miroslava Chochlíka a VJing Pan xadam, hudba Ziky.

Kurátoři: Tereza Nováková / Romana Veselá / Dana Zikmundová

https://www.facebook.com/events/349191038565010/?ref_newsfeed_story_type=regular