0

Žádné produkty v košíku.

Městem posedlí / Stuck on the City

Městem posedlí / Stuck on the City

Městem posedlí / Stuck on the City

Ilegální umění v legálním světě / Illegal art in the legal world

Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna

10. 10. 2012 – 13. 1. 2013

AKAY / BATES / BIOR / BRAD DOWNEY / DELTA / EPOS 257 / ESCIF / HONET / HORFE / HOW&NOSM / M-CITY / MASKER / OBIC / PASTA ONER / POET 73 / POINT / REBEL INK / SMASH137 / SPINO / SWOON / TRON / XDOG / ZEDZ


Mezinárodní výstava graffiti a street artu představuje tvorbu šestadvaceti autorů z mnoha zemí celého světa. Každý z nich se vyjadřuje jiným způsobem, má jiné priority i zkušenosti, ale jedno je spojuje – město, které pro ně představuje inspiraci, ateliér, plátno i výstavní síň zároveň. Také výtvarnému projevu, kterým se zabývají, se říká různě – graffiti, street art, street deco, urban art… Přestože má dodnes nálepku vandalismu a jeho provozování v čisté formě je skoro všude trestné, stalo se za několik desetiletí od svého vzniku globální záležitostí. Najdete ho v ulicích všech větších i menších měst na světě, včetně zemí, kde vládnou diktatury. Už proto je dobré brát ho vážně. Pak také proto, že jeho obliba neklesá, spíš naopak.

Po několika menších projektech a velkém mezinárodním festivalu NAMES se Praha dočkala i první reprezentativní výstavy graffiti a street artu. I když nezasvěcenému člověku jména autorů – přezdívky asi moc neřeknou, všichni patří k tomu nejlepšímu, co mohou jednotlivé komunity nabídnout. Jsou tady práce ortodoxních sprejerů (writerů) i těch, kteří dávno překonali formální a tematické omezení svého podpisu (tagu) a vyjadřují se naprosto svobodně.

BATES z Dánska patří ve světě graffiti mezi největší evropské, možná i světové stylemakery, podobně se mluví i o originalitě maleb (pieců) pařížského HORFEa. Nizozemský DELTA ovlivnil několik writerských generací a spolu se ZEDZem patří mezi průkopníky a klíčové představitele mezinárodní geometrické linie a prostorového tzv. 3D graffiti. Mezi živé berlínské legendy se řadí POET 73.

Ale graffiti, to nejsou jen zdi. Švýcar SMASH137, další Pařížan HONET i writerská dvojčata španělského původu HOW&NOSM, která se definitivně proslavila v New Yorku, propadli ve své době pro změnu vlakům. První z nich mezitím zamíchal do svých pieců prvky měkké lyrické abstrakce, další udivují osobitě stylizovanými kresbami velkých formátů na fasády budov. Naposledy třeba ve Philadelphii. Mezinárodní street art zastupují také polský M-CITY
a Američanka SWOON, jedna z mála žen, která dokázala získat v globálním měřítku naprostý respekt. Oba dva přesvědčují precizní kresbou i dokonalým černobílým „grafickým“ provedením.

Někteří autoři se posunuli směrem k tradičním médiím, jiní zůstali věrní názorovému gestu a akci. Poměrně silnou aktivistickou skupinu zastupuje třeba stockholmský AKAY, Američan BRAD DOWNEY nebo Čech EPOS 257, jehož projekty jsou už několik let součástí zásadních oborových evropských antologií.

Reprezentativní výběr dalších zástupců české scény tvoří zhruba polovinu výstavy. Nechybějí graffiti legendy POINT – autor kultovního pomníku obětem graffiti a jeden z našich prvních tvůrců 3D graffiti; nekompromisní expresivní malíř BIOR; účastník proslulého newyorského tripu v roce 2000 TRON, ani jeden z nejstarších a nejoriginálnějších činných writerů OBIC. Mladší generaci zastupuje MASKER, držitel Ceny Národní galerie 333 a první český writer, který měl samostatnou výstavu ve státní galerii; sarkastický XDOG nebo konceptualista SPINO. Zástupcem české verze pop-artu je PASTA ONER.

I když mají kořeny v nezávislé zóně, skoro všichni vystavení autoři se už stejně jistě jako na ulici pohybují i v galeriích. Je jasné, že piece na fasádě domu uprostřed rušné ulice působí docela jinak, než když je provedený na plátně pověšeném v bílé kostce výstavní síně. Přestože je to riskantnější řešení, ve prospěch co největší autenticity vznikala proto většina monumentálních děl těsně před výstavou přímo na zdi galerie a vedle v podstatě artových pieců se přirozeně objevují
i nenáviděné tagování a bombing. To proto, aby nevznikl mylný dojem, že writeři, kteří umějí namalovat „takové hezké obrázky“ nevezmou do ruky fix nebo sprej a nevyrazí s nimi ven do ulic. Nemusí se to zdát, ale je to tak, oni jsou totiž stále Městem posedlí.


Výstava se koná pod záštitou MUDr. Bohuslava Svobody, primátora Hlavního města Prahy.
Doprovodný program se koná pod záštitou radní hlavního města Prahy, Aleksandry Udženija

Kurátor: Radek Wohlmuth
Koncepce výstavy: Jan Kaláb, Klára Voskovcová
Producent výstavy: Vladana Rýdlová, Taktum
Koprodukce: Blanka Čermáková, Trafačka
Produkce: Diana Brabcová, Klára Voskovcová, Blanka Čermáková, Pavel Vrba
Produkce výstav Ghmp: Radka Lhotáková, Kateřina Adamová, Jan Pavelka, Petr Linhart, Jiří Stáhlík, Petr Linhart, Martin Krsek, Marek Fryš, Petr Tlučhoř
Spolupráce: Petr Mändl
Grafická úprava: Petr Štěpán, Studio Najbrt
Architektonické řešení: H3T
Fotografie: Oto Palán, Tomáš Souček
Redakce textů: Marta Nožková
Anglický překlad: Ivan Vomáčka
Produkce doprovodných programů: Blanka Čermáková, Klára Voskovcová, Lucie Haškovcová, Pavel Vrba, Mař Straková
Propagace projektu: Vladana Rýdlová, Miroslav Koláček, Michaela Moučková, Alice Lenská, Daniela Sommerová, Klára Voskovcová, Blanka Čermáková
Instalace: H3T
Instalace textů: Jakub Čermák
Pořádají: Galerie hlavního města Prahy, Taktum
Hlavní partneři projektu: Hlavní město Praha, Trafačka
Partneři: ČD Cargo, Primalex, PRE, Pražská teplárenská
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Mf DNES, iDNES, Radio 1
Mediální partneři: PhatBeatz, Radio City, Art and Antiques, A2, ArtMap, ArtMix, Ateliér, VICE, Respekt
Pořadatelé doprovodných programů: Taktum, Trafačka, The Chemistry Gallery, FAGani BU2R/MeetFactory
Partneři doprovodných programů: Nadace OKD, Ekokom, Eternal, Molotow, SVVL – Svaz výrobců vlnitých lepenek, Skupina Eltodo, SNEO, Velvyslanectví Nizozemského království, Česko-německý fond budoucnosti, Velvyslanectví USA, Francouzský institut v Praze, Polský institut v Praze, Instituto Cervantes, České centrum Stockholm, Velvyslanectví Švédského království, Městská knihovna, Graffneck, Michalská stavební, Taktika Muzika, Černá růže, Apotex, AVU

Kontakty pro novináře:
Michaela Moučková, michaela.mouckova@ghmp.cz, pr@ghmp.cz, +420 224 826 391
Klára Voskovcová, klara@taktum.cz, info@taktum.cz
Doprovodné programy: Blanka Čermáková, trafacka@http://trafogallery.cz

Webové stránky: www.mestemposedli.cz, www.stuckonthecity.com, www.taktum.cz, www.ghmp.cz, www.http://trafogallery.czwww.nuselak.com


DOPROVODNÉ PROGRAMY

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY výstavy s kurátorem

27. 11. a 11. 12.14. 11. komentovaná prohlídka v angličtině

Místo: Městská knihovna, GHMP

I. BEST PIECE /STUCK ON THE CITY
Místo: legální zdi po celé Praze

Zásadní sekcí doprovodného programu k výstavě Městem posedlí je malování na nových i tradičních legálních zdech po celé Praze. Vzniká galerie pod širým nebem. Na konci října 2012 bude vyhlášena soutěž o nejlepší „piece“, nejlepší nástěnnou malbu. Diváci budou moci hlasovat prostřednictvím webových stránek a v prosinci 2012 bude vyhlášen výsledek hlasování.

II. Prezentace umělců + večer s fagany
10. 10.od 19:00, prezentace spojené s projekcemi a besedou s autory / Animované graffiti, aneb – kdo jsou Fagani?

Místo: GHMP, Malý sál Městské knihovny

HOW&NOSM

Autorská dvojice (dvojčata), která pracuje společně na venkovních zdech i v galerijních prostorech po celém světě. http://hownosm.blogspot.cz/

HONET

Francouzský writer a malíř, který si vytvořil vlastní fantazijní svět plný specifických postav.

SWOON

Americká umělkyně, která studovala taktéž v Praze, se proslavila svými nápaditými šablonami s figurálními motivy.

+ BONUS – FAGANI

Festival animovaného graffiti. Nejlepší ze soutěžních snímků, beseda s autory. Animovaná zeď MeetFactory v Městské knihovně.

Večer bude tlumočen z anglického jazyka.

III. Street Talk
17. 10. od 19:00, přednáškové pásmo s projekcemi, beseda

Místo: GHMP, Malý sál Městské knihovny

Radek Wohlmuth – Česká graffiti scéna – na scestí mezi ulicí a galerií

Pohled kurátora výstavy Městem posedlí.

Jakob Kimwall – Světová scéna

Švédský teoretik srovná dění na české a světové, zejména švédské scéně.

Javier Abarca – španělský teoretik umění o graffiti / University of Madrid, http://urbanario.es/

Stephan Doitschinoff aka Calma – křest monogafie – brazilský umělec, autor jedinečné vizuální řeči ovlivněné brazilským, potažmo indiánským dědictvím, kombinované s prvky urbánní poetiky. V Praze pokřtí svou čerstvou publikaci CRAShttp://doitschinoff.com/http://shop.gestalten.com/cras.html.

Lutz Henke

President německého seskupení Artitude, které se věnuje „kultuře subkultur“, kurátor, http://www.artitu.de/

IV. DISKUZE
GRAFFITI, VEŘEJNÝ PROSTOR / KREATIVITA VERSUS KRIMI

30.10. od 19:00, Diskuse live, ČT 24

Místo: Malý sál, Městská knihovna

Předpokládaná účast: Radek Wohlmuth (kurátor výstavy), Vladimir 518 (umělec), Pasta Oner (umělec), Zdeněk Lukeš (teoretik architektury), Ondřej Šefců (náměstek NPÚ), Vladana Rýdlová (produkční výstavy Městem posedlí)
Moderuje: Petr Vizina

CT24 logo

GIRL POWER / ŽENY V GRAFFITI
7. 11. od 19:00

Místo: GHMP, Malý sál Městské knihovny

Moderuje: Anna Oravcová, HOSTé: sany, Toy_box, aLEXANDRA SLESAREVA, Ondřej anděra

Šokující, odvážný a kontroverzní – to je vznikající film Girl Power. Očima writerů objevíte Berlín, Milán, Toulouse, Barcelonu, Moskvu, Budapešť, Prahu, Essen, Paříž, Oslo, Gdaňsk, Vídeň, Madrid, New York City, Sydney, Kapské Město, São Paulo a další…. Navštívíte graffiti jamy a související evropské hip hop festivaly. Filmem, který bude mít premiéru v březnu 2013, provádí známá pražská writerka Sany. A právě ona představí nejen film, ale i svou práci a ostatní autorky jinak převážně pánského světa graffiti a streetartu.

Girl Power trailer: http://www.youtube.com/watch?v=PCyjwyJg3bg

V. Workshopy pro děti a školy
komentovanou prohlídkou výstavy – Tvořivé dialogy s uměním

Místo: GHMP, Městská knihovna / Ve spolupráci s lektorským oddělením GHMP.

Edukační aktivity, jejichž prioritou jsou interaktivní prohlídky pro všechny typy škol. Na úvod zprostředkujeme základních informace o street artu a graffiti, o jejich kořenech, vývoji i současnosti v ČR i ve světě a dále seznámíme se souvisejícími katalogy, knihami a časopisy. Umělci budou představeni nejen svými díly koncipovanými a realizovanými pro tuto výstavu, ale i prostřednictvím dokumentace dřívějších prací a především interaktivní cestou – formou nejrůznějších edukačních aktivit – výtvarnou komunikací a dialogem s jejich díly.  Kromě akcí pro školy se budou konat i speciální víkendové workshopy pro všechny věkové kategorie.

 

sobota 20. 10., 13:00 – 18:00, Městská knihovna – 2.patro, “Duhová ulice
sobota 3. 11., 13:00 – 18:00, Městská knihovna – 2.patro, “Napiš své jméno
sobota 17. 11., 13:00 – 18:00, Městská knihovna – 2.patro, “Bomb it
sobota 1. 12., 13:00 – 18:00, Městská knihovna – 2.patro, “Dotek ulice
sobota 15. 12., 13:00 – 18:00, Městská knihovna – 2.patro, “Město bez hranic

sobota 12. 1., 13:00 – 18:00, Městská knihovna – 2.patro, “Posedlost barvou

VI. WARM UP! - GRAFFITI JAM
29. 9. a 30. 9., od 12:00

Místo: Trafačka, Kurta Konráda 1, Praha 9

Graffneck uvádí: IRONLAK BBQ (graffiti jam pozvaných pražských writerů – grill, pivo, limo). Společné malování na legální zdi legendární Trafačky.

GRAFFITI JAM A KŘEST SESTŘIHU KICK THE SHIT!
13. – 14. 10. od 11:00

Místo: metro Kačerov

Graffiti jam za účasti mnoha legend českého graffiti a křest dvd z KTS 3000, KTS Bitch! a KTS Wild Style za přítomnosti Vladimíra 518 a mnoha dalších.

http://www.biggboss.cz/news/2221

VII. CITY WALKS
Komentované procházky po jednotlivých „lokalitách“ se samotnými tvůrci či teoretiky. Provází PASTA ONER a další. V průběhu října a listopadu. Bude upřesněno.
VIII. RECYKLACE JAKO STAV MYSLI / All is ALREADY MADE
Místo: Malý sál, Městská knihovna

Dva komponované večery věnované recyklaci v umění a architektuře.

24. 10., od 19:00

Recyklace v umění 20. a 21. století – historický exkurz po současnost

PhDr. Dušan Brozman, historik umění

přednáška s projekcí

FILMOVÁ PROJEKCE

Umění odpadu / Waste Land

Dokumentární film / Brazílie / Velká Británie, 2010, 95 min / Režie: Lucy Walker, Hudba: Moby

Z největší skládky odpadů na světě přichází neuvěřitelně pravdivý příběh známého newyorského umělce a skupiny catadores (mrchožrouti). Film, jehož natáčení trvalo téměř tři roky, sleduje známého umělce Vika Munize na jeho cestě z Brooklynu do rodné Brazílie, konkrétně na největší skládku odpadů na světě Jardim Gramacho, který se nachází na okraji Rio de Janeira. Právě tam vznikly fotografie eklektické skupiny Catadores (mrchožrouti) – samozvaných sběračů recyklovatelných materiálů. Munizovým počátečním cílem bylo namalovat Catadory s odpadky, nicméně následná spolupráce ho inspirovala k fotografickým obrazům z odpadků, které odhalují jejich důstojnost i zoufalství. Režisérka Lucy Walker a spolurežiséři Joao Jardim a Karen Harley měli úzký přístup k celému procesu tvorby a na konci nabízejí strhující důkaz transformační síly umění a alchymie lidského ducha.

31. 10., od 19:00

Architektura odpadu

RECYKLACE V ARCHITEKTUŘE

Ing. Arch. Kateřina Nováková

přednáška s projekcí

FILMOVÁ PROJEKCE

Architekt odpadu / Garbage Warrior
Dokumentární film, Velká Británie, 2007, 84 min / Režie: Olivek Hodge

Portrét amerického architekta Michaela Reynoldse, který se proslavil stavbami z odpadů, zaznamenával přední britský dokumentarista Oliver Hodge po tři roky. Vítězný snímek Ekofilmu 2009. Američan Michael Reynolds staví přes tři desítky let s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. Využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením. Z celkových 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu.

IX. MĚSTEM POSEDLÍ SPOLUPRACUJE S FAGANY
Na Galerii Zeď vznikne piece od francouzského writera HONETA a bude přirozenou součástí programu BEST PIECE. / FESTIVAL  ANIMOVANÉHO GRAFFITI – FAGani BU2R/MeetFactory / 2. 8. – 25. 10.

FESTIVAL se uskuteční v MeetFactory díky podpoře BU2R, originálního projektu značky Budweiser Budvar. Jedná se o druhý ročník unikátní přehlídky propojující principy pouličního umění s pohyblivým obrazem. Velkorysý prostor boční zdi (Galerie Zeď) a blízkého okolí MeetFactory se stane po dobu srpna a září dějištěm neustále se měnících uměleckých zápisníků, které dají vzniknout finálním animacím. FAGani jsou skvělou příležitostí vyzkoušet si velkoformátovou frame by frame animaci na zdi MeetFactory. Už se těším na soutěžící a jejich výtvory. Průčelí továrny, které je vidět z několika silnic, vlaku a městské hromadné dopravy, se na více než měsíc promění v barevné pohyblivé běsnění. sdělil Michal Škapa, dramaturg 2. ročníku FAGani. V České republice ojedinělý festival animovaného grafitti umožní realizaci projektů, které svou kvalitou potvrdí, že street art je svébytnou a přesvědčivě živou součástí naší kultury. Že ne každý, kdo pomaluje zeď, musí být fakan.

Harmonogram soutěže:
18. 5. – 20. 7. – přihlašování do soutěže
2. 8. – zahajovací večer v prostorách MeetFactory, vyhlášení finalistů
6. 8. – 9. 9. – malování na Galerii Zeď
9. 9. – 24. 9. – čas na zpracování animace
25. 9. – 24. 10. – veřejné hlasování, následné zasedání odborné poroty
25. 10. – vyhlášení vítěze a afterparty v prostorách MeetFactory

Doprovodný program:

11. 10. – 13. 10. v rámci výstavy Městem posedlí vytvoří francouzský umělec Honet dílo na Galerii Zeď


Tabulka jednotlivých programů dle časového harmonogramu:

DATUM ČAS MÍSTO NÁZEV DOPROVODNÉHO PROGRAMU
29.9.-30.9.2012 12:00:00 Trafačka Graffiti Jam – Warm Up
10.10.2012 19:00:00-21:00:00 Malý sál Městské knihovny Prezentace umělců
13.-14.10.2012 12:00:00 Metro Kačerov Graffiti Jam a křest dvd Kick the Shit!
11.-13.10.2012 10:00:00-18:00:00 Meetfactory Honet – malování na fasádu
17.10.2012 19:00:00-21:00:00 Malý sál Městské knihovny Street talk – debata teoretiků
20.10.2012 13:00:00-18:00:00 2. patro Městské knihovny Workshop pro děti
24.10.2012 19:00:00-21:00:00 Malý sál Městské knihovny Recyklace v umění
30.10.2012 19:00:00-21:00:00 Malý sál Městské knihovny Debata na téma: Graffiti vs. Veřejný prostor, Kreativita vs. kriminalita
31.10.2012 19:00:00-21:00:00 Malý sál Městské knihovny Recyklace architektury
3.11.2012 13:00:00-18:00:00 2. patro Městské knihovny Workshop pro děti
7.11.2012 19:00:00-21:00:00 Malý sál Městské knihovny Debata na téma: Ženy v graffiti
14.11.2012 18:00:00-19:00:00 2. patro Městské knihovny Komentovaná prohlídka výstavy v ENG
17.11.2012 13:00:00-18:00:00 2. patro Městské knihovny Workshop pro děti
27.11.2012 18:00:00-19:00:00 2. patro Městské knihovny Komentovaná prohlídka výstavy
1.12.2012 13:00:00-18:00:00 2. patro Městské knihovny Workshop pro děti
11.12.2012 18:00:00-19:00:00 2. patro Městské knihovny Komentovaná prohlídka výstavy
15.12.2012 13:00:00-18:00:00 2. patro Městské knihovny Workshop pro děti
12.1.2013 13:00:00-18:00:00 2. patro Městské knihovny Workshop pro děti

www.facebook.com/events/283301061765277/?ref=ts&fref=ts

Městem posedlí / Stuck on the City

Městem posedlí / Stuck on the City