0

Žádné produkty v košíku.

Martha Cooper v Trafačce

Ojedinělá ukázka prací legendární americké fotografky Marthy Cooper (*1940), která se proslavila soustavným dokumentováním graffiti a hip hop subkultury v době jejich vzniku, tedy 70. a 80. let v NYC. Její fotografie nesou nesmrtelné poselství začátků streetartu a odrostla na nich nejedna generace. Ač je to vzhledem k jejímu věku neuvěřitelné, Martha ve své práci neustále s nadšením pokračuje a nyní připravuje další dvě publikace – první se věnuje graffiti a street artu v Baltimoru, druhá graffiti boomu v JAR, kde se sama nyní často vyskytuje.

Výstava představí výběr z jejích prací, kterou bude sama v rámci doprovodných programů provázet a o níž bude v rámci připravované debaty s projekcí hovořit.

Výstava vzniká za podpory dokumentu Girl Power a jeho režisérky Sany, české writerky, která Marthu Cooper pro svůj snímek roku 2012 natáčela. Premiéra dokumentu je plánována na podzim 2013.

Martha Cooper

Martha Cooper se narodila roku 1940 v marylandském Baltimoru, studovala angličtinu (Grinnell College, Iowa) a etnologii (Oxford University, Cambridge), zásadním zlomem se pro ni stal rok 1984, kdy s Henry Chalfantem vydala ze sbírky svých fotografií knihu Subway Art, bibli graffiti s více jak půl milionem prodaných výtisků. Mezi další vydané knihy patří R.I.P.: Memorial Wall Art (1994), Hip Hop Files: Photographs 1979-1984 (2004), We B Girlz (2005) s Nikou Kramer o ženách v graffiti, Street Play, From Here to Fame, (2005), New York State of Mind (2007), Going Postal (2009) a nyní finišuje publikace o graffiti a streetartu v Baltimore a v JAR.

Martha Cooper fotí od svých sedmi let a ke graffiti se dostala prostřednictvím dokumentace života dětí ulice. Nyní pracuje téměř dvacátým rokem jako hlavní fotografka newyorského centra City Lore, které se věnuje umění ulice. Její práce prošly mnoha světově známými galeriemi a byly publikovány např. v National Geographic, VIBE a dalších. Díky jejím snímkům dodnes přežilo umění, jehož životnost se počítá na minuty.

>Ve svém věku stále leze po střechách a s nadšením a skromností sobě vlastní dokumentuje současné graffiti, streetart a život na ulici.

Blog Marthy Cooper: http://www.12ozprophet.com/index.php/martha_cooper/
Projekt s Nikou Kramer: http://www.bgirlz.com/

Hip Hop Files s komentářem Marthy Cooper
http://www.youtube.com/watch?v=T5qOBfH6Ca4
Trailer z Kapského Města (2012)
http://www.youtube.com/watch?v=pr2tRgbUyFw
Martha Cooper a Henry Chalfant

Výběr fotografií: www.phatbeatz.cz/martha-cooper-praha

Galerijní obchůdek nabídne za příznivé ceny většinu z publikací, které Martha vydala, doplněné navíc jejím podpisem.

Výstavu podpořili: BU2R, US Embassy, Hlavní město Praha, Artmap, Graffneck, Českápozice.cz, Phatbeatz.cz