0

Žádné produkty v košíku.

SVĚT ROBOTŮ

Svět robotů v Trafo galerii

SVĚT ROBOTŮ v Trafo galerii proběhne od 21. 8. do 4. 9. 2009. Vernisáž s hudebním doprovodem na originální nástroje a občerstvením proběhne již ve čtvrtek 20. 8. 2009 od 19.00 hod.

M. Stanley „Robotman“ Povoda (*1945. Příbram)

Pán robotů, neustále obklopený stovkami kabelů, vodičů, elektrotechnických vymožeností, recyklovaných součástek ze všeho, co vás napadne a zahalený v neutuchajícím cigaretovém dýmu. Pod heslem „Nic Není Nemožné“ konstruuje stovky robotů všech velikostí, tvarů a funkcí – od přehazování desek poháněných bicyklem, dolévání drinků, zapalování cigaret, zvedání ženských sukní či sloužících jako hudební nástroj, až po hledání podmořských pokladů, schopnost hovořit je samozřejmostí.

Stanley, který prvního robota sestrojil údajně ve svých 13ti letech, se ale nezabývá jen „zábavnými“ stroji a stroječky – od roku 1989 se soustředí na výrobu mozkových stimulátorů využitelných v klinické psychologii a psychiatrii. Za doby totality žil Stanley třícet let jako emigrant převážně v USA, rodinné fotky s roboty z mnoha míst jeho cest dokládá jedna z částí výstavy v Trafo galerii. V Čechách po návratu vyzdobil svými přístroji např. restauraci a bar FRAKTÁL na Letné, který často ctí i svou přítomností. Nejznámější z poslední dekády jeho „dětí“ je zejména robotí klavírista Wédéčko, který se stal pátým členem kapely The Prostitutes. Od roku 2008 má Stanley Povoda ateliér v Trafačce, industriální vysočanském komplexu, který z části slouží jako alternativní galerie.

Interaktivní výstava dokumentuje vývoj Stanleyho tvorby přes život v USA až po vznik robotí kapely.

Přijďte si vykoušet theremin a jiná udělátka, která by vás možná nikdy nenapadla ani ve snu.

Umělcova webová stránka: www.robotman.cz
360°: Pohled do jednoho ze Stanleyho ateliérů
Reportáž v ČT: www.ceskatelevize.cz/…/72205-stanley-povoda-robotman
Český rozhlas: www.rozhlas.cz/vltava/ztratynalezy/_zprava/324931
Reflex: www.reflex.cz/clanek20293.html
Lidové noviny: www.lidovky.cz/otec-robotu-cxx-

Výstava bude otevřena denně kromě pondělí od 15.00 do 19.00 hod.
Metro Českomoravská X zast. tram. č. 3 Ocelářská X vedle O2 Arény
Kurta Konráda 1, 190 00 Praha 9

Videoreportáž: artycok.tv/svet-roboturobot-world

SVĚT ROBOTŮ