0

Žádné produkty v košíku.

Orchestr BERG: WEATHER / POČASÍ / větrná kamera

Koncert na velmi aktuální téma se uskuteční v originálním industriálním prostoru pražské Trafačky. Orchestr BERG na něm ve světové a české premiéře uvede dvě díla, jejichž společným jmenovatelem  je počasí, hudbu doplní záběry z větrné kamery. A jako bonus můžete před koncertem navštívit výstavu Anthropocene fotografa Roberta Houzara.

„Skladatelé spojení s newyorskou formací Bang on a Can mě zaujali už dávno,“ říká Peter Vrábel, šéfdirigent a dramaturg Orchestru BERG. Celovečerní dílo Weather (Počasí) postminimalisty Michaela Gordona zazní na posledním předprázdninovém koncertě orchestru v české premiéře. Vrábel dál doplňuje: „Weather je zajímavé tím, že je v něm slyšet Gordonova rocková minulost, přitom má i lehce barokní nádech. Jde o nenápadnou narážku na Vivaldiho slavnou skladbu inspirovanou podobným tématem. Naše uvedení obohatí záběry z unikátní větrné kamery Michala Kindernaye.“

„Vítr je základní přírodní jev, který už ani nevnímáme. Větrná kamera ho naopak využívá jako základní vstup – je opatřena senzorem, který reaguje na vítr. Síla větru ovlivňuje počet okének za sekundu a tedy i rychlost záběru. Když není vítr, kamera nenatáčí. Může to znít pateticky, ale člověk tak získá úplně jiný pohled, jiný rytmus…“ vysvětluje Kindernay.

Koncert zahájí světová premiéra nové skladby mladého českého skladatele Jana Šikla s názvem Skrytý půvab hydrometeorologie. Proč zrovna takový název? „Hydrometeorologie mě zajímala z čistě osobních důvodů,“ odpovídá trochu tajemně Šikl. Jde již o druhou objednávku Orchestru BERG u tohoto mladého skladatele, který se s lehkostí pohybuje i mimo „vážnou“ hudbu (jeho kapela Soliloque vydala minulý měsíc novou desku).

Koncerty Orchestru BERG se konají nejen na zajímavých místech, ale často je doplňují také doprovodné akce. Tentokrát se vstupenkou na koncert můžete dorazit i na výstavu Anthropocene fotografa Roberta Houzara, která právě probíhá v přilehlé galerii. Jejím tématem je vliv člověka na prostředí, ve kterém žije. Houzar dokumentuje lidskou přítomnost na naší planetě a vytváří z jejích prvků technikou koláže nové krajiny.

WEATHER / POČASÍ
… v originálním industriálním prostoru
… s větrnou kamerou

Jan Šikl – Skrytý půvab hydrometeorologie (světová premiéra)
Michael Gordon – Weather (česká premiéra)

Michal Kindernay – větrná kamera
Orchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent

weather_2013_web(1)